Blisko 26 mln Polaków w zasięgu LTE

Kraj: Polska (PL) | IE | UK | DE | AT | CH

27.12.13  Nju z rachunkiem tylko 19 pln Image Banner 750 x 100

karciarz.pl > nowości >

Blisko 26 mln Polaków w zasięgu LTE

2014-01-22 Blisko 26 mln Polaków w zasięgu LTE

Mobilny Internet LTE oferowany przez Cyfrowy Polsat i sieć Plus, dzięki regularnej rozbudowie sieci, obejmuje dziś zasięgiem już ponad 66% Polaków.

27.12.13  Nju z rachunkiem tylko 19 pln Image Banner 300 x 250

Cyfrowy Polsat i Plus jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie wdrożyli komercyjnie LTE na częstotliwości 1800 MHz w paśmie 20 MHz. Jako pierwsi na świecie na częstotliwości 1800 MHz zaoferowali zawrotną szybkość do 150 Mb/s oraz modemy kategorii 4 wspierające tę przepustowość.


Zasięg LTE i HSPA w Cyfrowym Polsatcie i Plusie w styczniu 2014 roku

Sieć LTE Cyfrowego Polsatu i Plusa w liczbach:

 • 66,7% (blisko 26 mln) Polaków w zasięgu Internetu LTE
 • 99,6% populacji (38,5 mln osób) z dostępem do technologii HSPA/HSPA+
 • 10 tys. miejscowości z dostępem do LTE
 • ponad 8,5 tys. stacji bazowych
 • maksymalna szybkość pobierania danych do 150 Mb/s
 • ponad 40 urządzeń konsumenckich obsługujących LTE
 • wzrost o ok. 100% ruchu danych w sieci rok do roku

Plus, dzięki zastosowaniu technologii CS Fallback (możliwość realizowania połączeń głosowych w zasięgu sieci LTE), również jako pierwszy w kraju, umożliwił klientom korzystanie z LTE w smartfonach.

W listopadzie 2012 roku w zasięgu technologii LTE w Polsce było 13,5 mln osób, czyli 35,14% mieszkańców kraju. Czternaście miesięcy później to już blisko dwukrotnie więcej osób! Z tej najnowocześniejszej, superszybkiej technologii może korzystać już aż 66,7% Polaków, czyli blisko 26 mln osób, natomiast z szerokopasmowego internetu w technologii HSPA/HSPA+ - 99,6%, czyli 38,5 mln osób.

Łącznie ok. 8,5 tys. stacji bazowych świadczy usługi megaszybkiego internetu w technologiach LTE lub HSPA+ klientom Plusa oraz Cyfrowego Polsatu.

LTE Cyfrowego Polsatu i Plusa jest dostępne w ok. 10 000 miejscowości, nie tylko w aglomeracjach, ale także miastach, miasteczkach i wsiach.

Modernizacja sieci w liczbach:

 • 3000 specjalistów zaangażowanych w prace niemal przez całą dobę, w mrozy i upały (również z Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Serbii, Chorwacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy)
 • 20000 km światłowodu łączącego zmodernizowane stacje
 • 1143903 kg zawieszonych stalowych konstrukcji wsporczych
 • 1 megatona zdemontowanego sprzętu starej generacji
 • 30000 ton rocznie mniej emisji CO2 w powietrzu, dzięki nowoczesnym instalacjom (dla porównania: 1 kg CO2 uwalnia lecący 2,2 km samolot)
 • 1350000 km przejechanych przez pracowników budujących sieć (co pozwoliłoby 34 razy okrążyć Ziemię)
 • 1 unieszkodliwiona szajka złodziei infrastruktury telekomunikacyjnej.

Dzięki bogatemu, zróżnicowanemu wachlarzowi ofert i taryf oraz zapewnianym przez operatorów blisko 40 sieciowym urządzeniom, np. modemom, routerom, tabletom, laptopom i smartfonom, klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu mają dostęp do najlepszej technologii bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, preferowany styl życia czy miejsce zamieszkania. Coraz większe zainteresowanie klientów tą usługą zaowocowało już wzrostem ruchu danych w sieci o około 100% rok do roku. Niewątpliwie przyczyniły się do tego parametry i możliwości oferowane przez LTE w Plusie i Cyfrowym Polsacie.

Modernizacja i rozbudowa sieci wykonywana na zlecenie Polkomtelu między innymi przez NSN (Nokia Solutions and Networks) i Ericsson służy dobrze nie tylko klientom Plusa i Cyfrowego Polsatu, ale i środowisku. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych, wdrożeniu nowoczesnych modułów radiowych czy systemów chłodzenia, poprawił się komfort korzystania z sieci oraz zmniejszyły się zużycie prądu i emisja dwutlenku węgla.

"Zbudowanie zasięgu LTE dla 66 proc. oraz HSPA+ dla 99 proc. mieszkańców Polski w tak krótkim czasie było ogromnym wyzwaniem. To duży sukces, na który pracowało wiele bardzo zaangażowanych osób. Dzięki temu jesteśmy daleko przed konkurencją, lecz nie zamierzamy na tym poprzestać. Przed nami dostosowywanie sieci do rosnących oczekiwań klientów i szereg działań mających na celu utrzymanie jak najwyższego poziomu usług. Kolejne kroki w zakresie dalszej budowy zasięgu w dużej mierze zależeć będą od wyniku aukcji na częstotliwość 800 MHz." - powiedział Jacek Felczykowski, Dyrektor Zarządzający ds. Techniki w Polkomtelu

"Rozwój sieci LTE jest dla nas niezwykle ważny ze względu na rosnące możliwości oferowania użytkownikom urządzeń mobilnych treści wideo z naszej oferty. Dla konsumentów coraz ważniejszy staje się szybki dostęp do ulubionych filmów, programów i wydarzeń sportowych na żywo w dowolnym miejscu i czasie, na dowolnym urządzeniu. Tylko dzięki LTE możemy odpowiadać na rosnące potrzeby klientów w tym zakresie." - powiedziała Beata Białkowska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Cyfrowym Polsacie.

Tagi: Beata Białkowska, bezprzewodowy Internet, Cyfrowy Polsat, dane, dostęp do Internetu, Ericsson, HSPA, Internet, Jacek Felczykowski, łącza internetowe, łącze internetowe, LTE, mobilny Internet, Nokia Solutions and Networks, NSN, Plus, Plus GSM, plus.pl, Polkomtel, Polska, stacja bazowa, stacje bazowe, statystyka, statystyki, www.plus.pl, zasięg, zasięg LTE


Podobne nowości

Bądź na bieżąco! Zapisz się do bezpłatnego biuletynu, zasubskrybuj kanały RSS, obserwuj nas na serwisach społecznościowych lub odwiedzaj nas także na mobilnej wersji strony pod adresem karciarz.mobi.

Komentarze - wejdź również na forum >>

Treść komentarza:

Podpis:

Twój e-mail:

 
zapisz także do biuletynu
 
informuj o nowych komentarzach do tej nowości
osiem + cztery =