Mobilking oskarżony o naruszanie Kodeksu Etyki Reklamy

Kraj: Polska (PL) | IE | UK | DE | AT | CH

27.12.13   Nju z rachunkiem tylko 19 pln Image Banner 750 x 100

karciarz.pl > nowości >

Mobilking oskarżony o naruszanie Kodeksu Etyki Reklamy

2008-05-15 Mobilking oskarżony o naruszanie Kodeksu Etyki Reklamy

Komisja Etyki Reklamy uznała spoty reklamowe telefonii komórkowej Mobilking za niezgodne z kodeksem i naruszające obowiązujące przepisy prawne.

27.12.13   Nju z rachunkiem tylko 19 pln Image Banner 300 x 250

Kontrowersyjne reklamy, których znak rozpoznawczy stanowią atrakcyjne kobiety, są według Komisji sprzeczne z dobrymi obyczajami i zawierają treści dyskryminujące płeć.

Użyte w reklamie dyskryminujące sformułowania to m.in:

  • "Coraz częściej kobiety chcą dorównać nam mężczyznom",
  • "Spójrzmy prawdzie w oczy",
  • "Niektóre rzeczy zawsze były i będą tylko dla nas – mężczyzn",
  • "Pewne rzeczy są tylko dla prawdziwych facetów".

Zespół Orzekający stwierdził, ze Mobilking swoimi reklamami pogłębia stereotypy płciowe i narusza godność kobiet, pokazując je jako niezaradne istoty, niepotrafiące dorównać mężczyznom, których jedynym atutem jest seksowne ciało. Uznał także, że wygłaszane przez lektora teksty, nie mają na celu pokazania odmienności płci, tylko przedstawienie płci żeńskiej jako gorszej.

W reklamach można pokazywać w sposób żartobliwy zarówno mężczyzny jak kobiety, którym wykonywanie pewnych zadań nie wychodzi- tak jak w przypadku Jasia Fasoli. Jednak Mobilking posunął się za daleko. Kobiety wykonują tutaj w nieudolny sposób prace, które są stereotypowo zarezerwowane tylko dla mężczyzn. Dodatkowo głos lektora (m.in.: kobiety chcą dorównać nam mężczyznom, (…) niektóre rzeczy zawsze były i będą tylko dla nas – mężczyzn) ma ewidentnie na celu dyskryminację płci, co jest niedopuszczalne. Zespół zaznaczył także, że skarżone reklamy mogą obrażać te kobiety, które z powodzeniem wykonują "męskie" zawody przedstawione w spotach, jak strażak, mechanik, drwal, bokser czy piłkarz.

Czy Mobilking miał coś na swoja obronę? Skarżony niestety nie złożył odpowiedzi na skargi i nie uczestniczył w posiedzeniu.

Tagi: etyka, kontrowersyjna reklama, kontrowersyjne reklamy, Mobil King, Mobile King, MobileKing, MobilKing, reklamy telewizyjne, reklamy TV, równouprawienie, seksizm, sex, TV


Podobne nowości

Bądź na bieżąco! Zapisz się do bezpłatnego biuletynu, zasubskrybuj kanały RSS, obserwuj nas na serwisach społecznościowych lub odwiedzaj nas także na mobilnej wersji strony pod adresem karciarz.mobi.

Komentarze - wejdź również na forum >>

Treść komentarza:

Podpis:

Twój e-mail:

 
zapisz także do biuletynu
 
informuj o nowych komentarzach do tej nowości
cztery + trzy =