Niemiecka kolej testuje bilety przez telefony komórkowe

Kraj: Polska (PL) | IE | UK | DE | AT | CH

27.12.13   Nju z rachunkiem tylko 19 pln Image Banner 750 x 100

karciarz.pl > nowości >

Niemiecka kolej testuje bilety przez telefony komórkowe

2008-03-10 Niemiecka kolej testuje bilety przez telefony komórkowe

Dwustu wybranych niemieckich użytkowników miało okazję pod koniec lutego 2008 roku wypróbować nową usługę Vodafone i niemieckiej kolei Deutsche Bahn - Touch&Travel, czyli system biletów elektronicznych przez komórki.

27.12.13   Nju z rachunkiem tylko 19 pln Image Banner 300 x 250

System testowany jest na trasie kolejowej Berlin - Hanower. Touch&Travel zamienia telefon komórkowy w bilet. Pasażerowie wykorzystują komórkę do zasygnalizowania, że wchodzą i wychodzą z pociągu. Jak? Na wszystkich przystankach i stacjach znajdują się punkty "logowania", do których przybliża się telefon.

Przed wejściem do pociągu pasażer "loguje" się do Touch&Travel przybliżając swój telefon do bramki Touchpoint.
Telefon "loguje się". Zapisywane są miejsce, godzina i data rozpoczęcia podróży.
W pociągu dane z telefonu są zczytywane z telefonu komórkowego przez kontrolera, który w ten sposób sprawdza ważność biletu i go "kasuje".
Po zakończeniu podróży, wychodząc z pociągu pasażer "wylogowuje" się ponownie przybliżając telefon do bramki. Zebrane dane z przejazdów (trasy, numery pociągów, terminy przejazdów) są sumowane i stanowią podstawę do wysłania pod koniec miesiąca rachunku do opłacenia.

"Staramy się uprościć podróżowanie w środkach transportu publicznego. To jedyny sposób by korzystanie z naszych usług stało się atrakcyjne dla młodych ludzi." powiedział Hartmut Mehdorn, dyrektor generalny Deutsche Bahn (DB).

"W dzisiejszych czasach ludzie wychodząc z domu, oprócz kluczy i portfela zabieraj ze sobą telefon komórkowy. Jestem przekonany, że komórki staną się urządzeniami wykorzystywanymi do identyfikacji i płacenia." - dodał Friedrich Joussen, dyrektor generalny Vodafone w Niemczech.

W pierwszej fazie program Touch&Travel testowany jest na trasie kolejowej Berlin - Hanower, zarówno w ruchu lokalnym i na całej trasie, a także w Poczdamie (autobusy, tramwaje, pociągi regionalne). Od połowy 2008 roku system ma być dostępny także na wszystkich stacjach kolejki S-Bahn oraz w metrze w Berlinie (U-Bahn).

Touch&Travel oparty jest o technologię Near Field Communication (NFC), czyli komunikację "bliskiego pola", która pozwala na bezpieczną, bezprzewodową wymianę informacji między urządzeniami w bliskiej odległości od siebie. Eksperci przewidują, że w Near Field Communication (NFC) zaopatrzonych ma być do 2010 roku 50% telefonów komórkowych, dzięki czemu telefony komórkowe służyć będą jako urządzenia do identyfikacji czy wykonywania płatności.

Tagi: autobusy, Berlin, bilety, bilety kolejowe, DB, Deutsche Bahn, Friedrich Joussen, Hanower, Hartmut Mehdorn, kolej, Near Field Communication, NFC, Niemcy, PKP, Poczdam, S-Bahn, Touch&Travel, tramwaje, U-Bahn, Vodafone, Vodafone Deutschland


Podobne nowości

Bądź na bieżąco! Zapisz się do bezpłatnego biuletynu, zasubskrybuj kanały RSS, obserwuj nas na serwisach społecznościowych lub odwiedzaj nas także na mobilnej wersji strony pod adresem karciarz.mobi.

Komentarze - wejdź również na forum >>

Treść komentarza:

Podpis:

Twój e-mail:

 
zapisz także do biuletynu
 
informuj o nowych komentarzach do tej nowości
dwa + pięć =